cs

Jak vybavit vaše dítě na tábor

Dětské tábory a nejrůznější pobytové aktivity pro děti v přírodě jsou hit dnešní doby. Přinášíme vám užitečné informace a doporučení, které vám usnadní sbalení zavazadla pro vaše dítě a pomohou jim vybrat kvalitní věci, které skutečně využijí.

Když vaše dítě přihlásíte na tábor, organizátor by vám měl ve větším předstihu zaslat seznam vybavení, které je zapotřebí právě pro daný typ tábora. Ten se může v lecčems lišit od našeho seznamu. Vždy se proto řiďte doporučeními organizátora. Nechejte vaše děti sbalit si zavazadlo svépomocí a asistujte mu u toho. Bude tak hned od začátku vědět, kam si které věci dalo a rychleji se zorientuje při hledání svého vybavení.

Na co vždy myslet při výběru výbavy?

Batoh – Dbejte na to, aby byla velikost batohu a možnost jeho seřízení přiměřená tomu, jak je vaše dítě vysoké. Skvěle se hodí batohy, ke kterým můžete dodatečnou výbavu připnout zvenčí. Vždy však zkontrolujte, zda všechno pevně drží na svém místě.

Menší batůžek na výlety – Je téměř nezbytný a nikdy na něj nesmíte zapomenout. Batůžky přes záda jsou vždy lepší volba než tašky přes rameno. Batohy se totiž lépe hodí na většinu venkovních aktivit a sportování. Pečlivě zkontrolujte možnost regulace popruhů a kvalitní odvětrávání a zpevnění prostoru kolem zad. Není nic horšího než tlačící láhev s vodou přímo uprostřed zad.

Kvalitní obuv – Obuv na dětském táboře je klíčová k tomu, aby si dítě tábor správně užilo. Jedny boty přitom nikdy nestačí. Dítěti pořiďte kvalitní obuv na delší výlety, která zvládne i pohyb v přírodě. Důležitá je kvalitní fixace dětského kotníku a odolnost. Na tábor se perfektně hodí i gumové holínky (gumáky). Sice jsou poměrně neskladné a dítě v nich nevydrží celý den, ale ve vlhkém a blátivém prostředí jsou nenahraditelné. Lze je nahradit i kvalitními pohorkami s memránou proti vlhkosti, ale holínky jsou jistota. Na táboře je nesmírně důležitá klasická sportovní obuv, ve které budou vaše děti trávit většinu času. V horkých dnech a pro konkrétní typy táborů jsou vhodné i sandály a boty do vody (ty jsou téměř nezbytné u vodáckých táborů), které dítě ocení při každém koupání v řece. K botám dětem přibalte i hadřík, kartáček a leštidlo na obuv (lze-li pro typ obuvi použít).

Ponožky – Dětem přibalte na každý den minimálně jeden pár ponožek a přibalte i dvoje náhradní navíc. Zejména při výběru ponožek pro turistické tábory sáhněte hlouběji do kapsy a dětem pořiďte kvalitní trekingové ponožky, které jsou na delší výlety jako dělané.

Ochrana hlavy – Žhnoucí sluneční paprsky mohou být pro vaše dítě nebezpečné. Na tábor tedy dítěti vždy přibalte adekvátní pokrývku hlavy. Ideální varianty jsou kšiltovky, šátky a klobouky.

Kalhoty a šortky– Pro táborový program nejen v přírodě jsou přímo nezbytné pevné dlouhé kalhoty typicky v přírodních barvách. Boční kapsy na nohavicích zvyšují praktické využití kalhot. Dále přibalte kalhoty vhodné pro specifické zaměření tábora – šusťáky, oteplovačky. Šortky jsou v létě doslova nutností. Opět doporučujeme volbu spíše přírodních než zářivých pastelových barev. Šortky musí dítěti perfektně sedět, aby ho neomezovaly při hrách a dalších aktivitách.

Sportovní oděv – Dítěti zabalte do batohu sportovní teplákovou soupravu nebo zkrátka oděv, ve kterém se dítě bude cítit komfortně a může v něm bez obav vyrazit do přírody.

Pyžamo – Dítě musí z hygienických důvodů mít vyhrazený jeden oděv pro spánek. Je vcelku lhostejné, zda půjde o pyžamo nebo tričko s tepláky nebo šortkami.

Trička – Tady buďte důslední, protože jde o nejdůležitější součást dětského táborového oděvu. Nezapomeňte na minimálně jedno triko s dlouhým rukávem, které je zároveň skvělá spodní vrstva při chladném počasí. Dětem přibalte více triček s krátkým rukávem, ideálně jedno na každý den.

Mikina, svetr, bunda – I na letním táboře může nastat chladný večer nebo deštivý den, kdy je svetr nebo pohodlná mikina nepostradatelná. Při večerních aktivitách a posezení u táboráku navíc děti ochrání i před dotěrným hmyzem. Dětem vyberte spíše lehčí bundu v přírodních barvách. Zvolte pevný materiál bundy s větší odolností vůči dešti.

Ochrana před deštěm – Na deštník rovnou zapomeňte. Ideální je pončo, které je ještě lepší než běžná pláštěnka. Kromě toho, že dítě ochrání před deštěm, je perfektní i pro stavbu rychlého nouzového přístřešku. Pončo navíc vydrží mnohem větší zátěž, než běžná plastová a hlučně šustivá pláštěnka.

Další nezbytnosti: Nezapomeňte na zabalení potřeb pro dětskou hygienu. Doplňte PLAVKY, ručník a osušku a dostatek spodního prádla. Děti ocení i pomůcky pro volný čs – karty, malá desková hra, hlavolamy. Zkontrolujte obsah krabičky poslední záchrany KPZ a sbalte spolu s kapesníky a opalovacím krémem. Do batohu dále přibalte sluneční brýle, repelent, psací potřeby, blok, dopisní papír a obálky s připravenou známkou a adresou.

U následujícího vybavení záleží, zda je pro daný typ tábora adekvátní:

Skládací příbor – Děti ho ocení hlavně na táborech, kde se stravují ve venkovním „polním” prostředí.

Nůž – Pokud to táborový řád umožňuje, přibalte dítěti kvalitní zavírací nůž s pojistkou. Nůž pečlivě naostřete, protože nejvíce zranění vzniká při použití tupých nožů. Dítě totiž musí na nůž vyvinout větší sílu a úsilí než u ostrého nože. a to často vede k úrazu.

Plechový hrníček  a ešus – Nerezový nebo smaltovaný hrníček se hodí nejen pro pití nápojů, ale i pro sběr lesního ovoce. Ešus je častá nutná výbava na většině táborů, ale pro některé tábory není nezbytný. Při výběru ešusu vždy zvolte takový, který je opatřen víkem. Při balení zavazadla totiž do ešusu schováte i řadu drobností.

Spacák – Pokud je spacák pro tábor nutný, pak jej zvolte dle aktuálních potřeb pro daný tábor. Většinou si děti vystačí se spacáky s tepelným komfortem od 0°C do 20°C v dekovém provedení nebo tvaru mumie.

Baterka a čelovka – Čelovka dítě nijak neomezuje v jeho činnostech, protože ji nemusí držet v ruce jako baterku. V obchodech můžete pořídit i baterky typu US, které lze zavěsit za popruh od batohu nebo náprsní kapsy. Dítě tak má ruce opět volné. Přibalte i náhradní baterie.

Karimatka – Je vhodná pouze na konkrétní typy táborů a o její nutnosti se informujte u organizátora tábora. V obchodech dětem můžete zakoupit klasické rolovací karimatky, nafukovací karimatky a skládací karimatky.

Celta – Určitě není na tábor nutná. Pokud se ale jedná o typicky putovní tábory, je perfektní a potřebná. Je totiž všestranně využitelná jako pončo, přístřešek nebo obal na vaše vybavení. Celta je také geniální podložka pro sezení v přírodě.

Mobilní telefon – Je určitě sporná součást vybavení, ale pro řadu dětí i samotné rodiče je mobilní telefon nezbytná součást komunikace. Už jen kvůli možnosti focení táborových zážitků. Informujte se tedy u organizátora tábora na jeho pohled na mobilní telefony a možnost nabíjení telefonů. V případě nutnosti dětem přibalte také vysokokapacitní powerbanku.