cs

Jak malým dětem zpříjemnit a zpestřit výlety do přírody?

Víte, jak zabavit vaše děti při dlouhých výletech přírodou? Poradíme vám. Skvěle se pobavíte a užijete si spoustu legrace.

Snad každý rodič zažil situaci, kdy se mávnutím “kouzelného proutku” stal z plánované rodinné dovolené pouhý přízrak a vaše děti vám v danou chvíli přerostly přes hlavu. Dílem nudou, dílem únavou, špatně zvolenou svačinkou nebo nedostatkem energie. Díky našim tipům se těmto situacím spolehlivě vyhnete a ještě se s dětmi skvěle pobavíte.

Možná patříte k těm šťastným rodičům, jejichž děti chození po kopcích milují a mají radost ze samotné cesty a poznávání nových cílů. Pokud ne, vaše dítě zpravidla vůbec nechápe, co se vám na turistice líbí a umí vám to hravě dokázat. Určitě je tomu vhodné předejít. Dlouhá monotónní chůze děti nudí a ty pak potřebují odpoutat pozornost a zabavit se. Rozhodně tak před výletem zkontrolujte a naplánujte tyto detaily:

Správně zvolená velikost obuvi je zásadní

Hlavně u malých dětí je výběr správné velikosti bot často náročný oříšek. Velikost dětské nohy se neustále mění a rodiče často kupují boty i o velikost větší s tím, že je přeci dítě vynosí a dorostou. Nebo naopak podcení rychlost růstu nohy a spoléhají se na to, že se do bot dítě vejde. V obou případech bude chůze pro dítě únavná a bolestivá a po čase se dočkáte demonstrativního – “Já už nikam nejdu”. Sliby zmrzlin a dárků v tuto chvíli nezaberou.

Boty tedy vždy nakupujte s dětmi. V botách se děti klidně mohou proběhnout po obchodě a otestovat, jak sedí. Rozhodně nákup naplánujte na druhou polovinu dne, kdy je noha nepatrně větší než ráno. Mezi špičkou a prsty by mělo zůstat maximálně 1 – 1,5 cm, nikdy ne více.

Trasu přizpůsobte výhradně dětem

Jen stěží vám doporučíme optimální délku trasy. Sami totiž nejlépe znáte vaše dítě a víte, co dokáže. Pokud je vaše dítě ve věku, kdy se dá přenášet v nosítku, pak si jej vezměte pro případ náhlé krize a nutnosti odpočinku a spánku. Zejména pokud dítě v odpoledních hodinách spí, připravte se tuto situaci a vezměte si zmíněné nosítko nebo deku. Dítěti obvykle stačí půl hodinky spánku a je plné energie.

Aktivně využívejte lanovky. Pokud se vaše dítě unaví již při výstupu na hřeben hory, výlet pro něj ztratí veškerý smysl. Vytáhněte se do kopce lanovkou a věnujte své síly procházce po hřebeni, kde si budete užívat výhledy do dálek bez kňourání dětí.

Pořádná svačina je základ

Připravte si na výlet hned několik druhů menších svačin a rozmanitě při tom zapojujte nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. Při teplejších dnech dětem přidejte do sendviče raději některý z trvanlivých salámů než šunky. Bezpečně snesou i pokojové teploty a pohyb mimo lednici jim nijak neškodí, spíše naopak. Když budou vaše děti unavené, uspořádejte pořádný piknik v přírodě. Vaše dítě bude po svačince jako vyměněné.

Vyrážejte do přírody ve větším počtu

Domluvte se s vaší spřátelenou rodinou s dětmi na společném výletu. Ideální je, pokud jsou děti v podobném věku. Ve společnosti dalších dětí vaše dítě ujde výrazně větší vzdálenost a nebude už od druhého kilometru neustále opakovat větu, “už tam budeme”? Pokud nemáte takovou spřátelenou rodinu, zkuste se spojit s místním turistickým spolkem, který organizuje hromadné turistické pochody. Zpravidla tam potkáte podobně naladěnou rodinu, se kterou příště uspořádáte menší akci.

Dětská odrážedla a kola, hračky

Pokud plánujete trasu, která dovolí vašim dětem vzít si s sebou dětské odrážedlo nebo kolo, vezměte je s sebou. Děti zvládnou větší vzdálenost a dostanete se i tam, kde byste pěšky s dětmi nedošli. Na batoh připevněte balon schovaný v síťce a přibalte k němu i létající talíř.

Hrajte hry

Snad každého z vás napadne oblíbená dětská hra, kterou jsme strávili i hodiny a hodiny času. Často se obejdou i bez potřebných pomůcek. Inspirujte se hrami, které nám zaslali někteří rodiče:

Stůj nebo zkameníš – první hráč jde vepředu a ostatní v řadě za ním. Když se první hráč otočí, všichni musí okamžitě zkamenět. Pokud první hráč uvidí někoho v pohybu, vymění si s ním místo.

Kdo se dívá, vyhraje – Připravte si devět nebo šestnáct věcí, které vaše dítě při výletě s velkou pravděpodobností uvidí. Tato slova připravte i s ohledem na plánovaný cíl trasy (rozmanité druhy rostlin, zvířat, stavby, kostely, krmelce, řeky apod.). Každou z těchto věcí si děti rozmístí na papír do mřížky 3×3 nebo 4×4. Pokud dítě konkrétní věc spatří, udělá si křížek. Kdo vyhrává? To může být různé. Buď ten, kdo proškrtá mřížku horizontálně nebo vertikálně, nebo si věc odškrtne pouze ten, kdo věc uvidí jako první (vyhraje ten s největším počtem), nebo vyhraje ten, kdo bude mít věcí nejvíce nebo všechny. Připravte si i dárek dětem za výhru

Tajuplný poklad a šipkovaná – Příprava na tuto hru vlastně jednoduchá a opět je lepší, když je na výletě více rodin. Jeden dospělý se vydá po trase s předstihem a bude trasu vytvářet přímo za výletu. Na šipky stačí najít pár klacků, vyskládat kamínky apod. Během trasy připravte na papír zadání úkolů, které děti musí splnit a umístěte je na viditelné místo. Na konci nesmí chybět poklad.

Slovní kopaná – Jednotliví účastníci výletu říkají jeden po druhém slova, která začínají na poslední písmenko nebo slabiku, na kterou končilo předchozí slovo.

Co dělám, kdo jsem – Opětovně hra, na kterou nepotřebujete jedinou pomůcku. Jeden soutěžící si myslí na konkrétní věc nebo povolání a ostatní se snaží s pomocí všetečných otázek uhodnout. Na otázky se smí odpovídat pouze ano / ne.

Co všechno znáš – Vymyslete si nadřazené kategorie slov – například – zvířata, rostliny, sporty, auta, města atd. podle schopností a věku vašich dětí. Každý pak říká všechna slova v kategorii, která ho napadnou. Slova mu ostatní počítají. Když už vyčerpá své nápady, hra pro něj skončila a pokračují ostatní. Hráč, který vyhraje, rozhodne o kategorii slov pro další hru.

Vidím věc, která…. Vymyslete si první písmenko z věci, kterou vidíte na trase vašeho výletu a ostatní budou hádat, co to je. Pro menší děti, které neovládají písmenka můžete věc popsat jinak. Vidím věc, která je modrá (obloha). Vítězem je ten hráč, který správně uhodl slovo. Ten také začíná další hru.

Geocaching

Posuňte hledání zajímavých míst a pokladů na jinou úroveň a pusťte se do geocachingu. Po celém Česku i Slovensku jsou tisíce zajímavých lokalit se speciálním bonusem v podobě ukryté krabičky (kešky), která zpravidla obsahuje zápisník, papírek a drobný dáreček pro další hráče. Každý cíl má své souřadnice, které musíte správně najít a případně v rámci cesty splnit určité cíle.

Naučné stezky

Naučné stezky mohou dětem splnit to, že i samotná cesta je cíl. Jsou na nespočtu míst a zavedou nvás na nesmírně zajímavá místa. Vybírejte ale takové, které jsou zaměřeny na děti, běžná naučná stezka by vaše dítě nemusela zaujmout. Dětské naučné stezky jsou však doplněny o různé interaktivní hry a prvky, které děti spolehlivě zabaví.